Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Percept-Fun s.r.o. Menu

Metodické listy pro práci ve Snoezelen-MSE

11. 9. 2015

ASNOEZ® - Asociace Snoezelen konceptu ČR vydává Ediční řadu s názvem METODICKÉ LISTY. Metodické listy jsou ze zařízení proškolených v konceptu Snoezelen – MSE, která úspěšně implementovala koncept Snoezelen – MSE do praxe svého zařízení a jsou v trvalé supervizi.

Jak uvedla v recenzi na publikaci SNO­EZELEN-MSE (Filatova, R., 2014) paní docentka Opat­řilová (MU Brno): „Terape­utický koncept Snoezelen-MSE je aktuálně jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících disciplín české speciální pedagogiky s přesahem do oblasti zdravotní a sociální“. Ad Verheul, zakladatel Snoezelen konceptu, na III. mezinárodní konferenci Snoezelen – MSE v Brně, pořádané pod záštitou MU v Brně ASNOEZ®, řekl: v kon­ceptu Snoezelen-MSE je nezbytné průběžné vzdělávání formou kurzů, čtení odborných publikací a účasti na konferencích, neboť na odborné kompetenci Snoezelen terapeuta záleží významnou měrou.” Význam těchto poselství o důležitosti vzdělávání a rozšiřování odborných znalostí je třeba respektovat. AS­NOEZ® - Asociace Snoezelen konceptu ČR, jejímž hlavním cílem je rozšiřování vědomostí o konceptu Snoezelen-MSE nabízí různorodé studijní materiály.

Novinkou mezi publikacemi je EDIČNÍ ŘADA METODICKÝCH LISTŮ z proško­lených a supervidovaných pracovišť, které vytvářejí Snoezelen-MSE strukturované hodiny.

První METODICKÉ LISTY – číslo 1 (Filatova, R., 2015) z prostředí Dětského domova bl. M. A. Kratochvílové v Řepišti, kde dlouhodobě působí speciální pedagog, paní Renáta Filatova, lektorka s mezinárodní akreditací Snoezelen-MSE , která je zároveň garantem konceptu a prezidentkou ISNA-MSE pro Českou a Slovenskou republiku. Snoezelen-MSE koncept aplikuje u dětí v Dětském domově, kde je zároveň ředitelkou. Využívá jej při práci s dětmi s různými formami postižení, především s dětmi s kombinovaným postižením, lehkou, střední a těžkou mentální retardací, autismem, Downovým syndromem, poruchami chování i těžkými poruchami chování a poruchami osobnosti, ale také s dětmi mimořádně nadanými. Jedná se o metodiku se zaměřením na edukaci s důrazem na sebeobslužnost a rozvoj osobnosti dítěte v maximální míře jeho schopností v souladu s jednotlivými programy rozvoje osobnosti dítěte.

Publikace METODICKÉ LISTY číslo 2 je z prostředí Základní školy speciální Diakonie ČCE v Ostravě (kolektiv autorů, 2015).Metodika z prostředí speciální školy je zaměřena na vzdělávání dětí se středně těžkou, těžkou a hlubokou mentální retardací v kombinaci s dalšími diagnózami. Naplňování ŠVP a IVP dětí, prostřednictvím strukturovaných hodin Snoezelen – MSE konceptu je pojato s profesionalitou zkušených terapeutů a je znát mnohaletá praxe při využívání tohoto konceptu. Metodické listy č. 2, jejichž autory jsou speciální pedagogové dané školy, předkládají v závěru publikace také důkaz o tom, že byť praktikují ve své škole mnoho dalších konceptů, využívání Snoezelen-MSE se jeví jako nejúčinnější metoda. Ředitelkou ZŠ speciální Diakonie ČCE v Ostravě-Vítkovicích je Mgr. Irena Savková, která je nadanou koučkou, schopnou organizátorkou a nadšenou propagátorkou Snoezelen-MSE konceptu ve svém zařízení. Své zapálení pro Snoezelen-MSE dokázala předat pedagogům ve své škole, což je prospěšné pro žáky školy i samotné pedagogy.

Přidat nový komentář

Osobních údajů

Komentáře

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadne metodických listov č. 1,2. Sú už v predaji a pokiaľ áno, zaujímala by ma ich cena. Prajem pekný deň. S pozdravom Župinová L.

Lenka Župinová

25. 2. 2016 10:27

Dobrý den paní Ferková,

mockrát děkujeme za chválu kurzu. Metodické listy nejsou momentálně, kvůli technickým problémům při tisku k dispozici. Měly by být vytištěny nejpozději v lednu.

Sledujte prosím naše stránky, kde se dozvíte více.

S přáním pěkných dnů

Tým Maxim-ZDR.CZ

Petr Kudělka

28. 11. 2015 20:19

Dobrý deň! Ďakujem za vaše pútavé školenie,ktoré prebiehalo v Prešove v dňoch 18.11. –20.11.2015 p. Kudelka nas naozaj naučil pútavé veci. Postrádala som však metodické listy, ktoré by som rada mala. Budem veľmi rada ak mi odpoviete ako by som ich získala. S pozdravom Eva Ferková, špeciálny pedagóg.

Eva Ferková

22. 11. 2015 07:25